Koncert: Dragan Sredojević

održaće solistički koncert

Dragan Sredojević - violina

uz klavirsku saradnju Nenada Ivovića

Jedan od najuspešnijih srpskih violinista mladje generacije, koji je prošle jeseni otvorio najveći festival umetničke muzike u zemlji - BEMUS, solista teatra Marinski u Sankt Peterburgu i gostujući koncert majstor Londonske Filharmonije, u Valjevu će, u četvrtak, 25. maja, s početkom u 19 časova, u svečanoj sali muzičke škole, otvoriti drugi medjunarodni festival gudača "Zlatne Stepenice" .

Proteže proslavljenih violinista Eduarda Gracha i Marine Yashvili, Dragan Sredojević je jedan od retkih mladih violinista koji je studirao sa najvećim predstavnicima čuvene Ruske violinske škole, na Moskovskom Konzervatorijumu Čajkovski. Nakon školovanja u Srbiji u klasama prof Vladimira Markovića i prof Marije Jokanović, Dragan upisuje Moskovski Konzervatorijum koji uspešno završava za samo tri godine. Na poziv maestra Valerij Gergijeva, Dragan nastavlja svoju karijeru kao solista jednog od najprestižnijih muzičkih kolektiva na svetu - orkestra Marijinskog Teatra u Sankt Peterburgu. Pored svojih angažmana u Rusiji, Dragan nastupa i kao gostujući koncertmajstor čuvenog Londonskog Simfonijskog Orkestra, sa kojim snima za BBC radio i koncertira širom Evrope.

Svoj prvi nastup je imao već sa 7 godina kada izvodi koncert za violinu i orkestar P. Nikolića. Sa 14 godina održao je svoj prvi solistički celovečernji koncert i već u najranijem uzrastu zauzeo vodeće mesto medju violinistima svoje generacije, zapažen po prepoznatljivom zvuku, tehničkoj besprekornosti i neograničenoj kreativnosti. Dragan je do sada održao veliki broj koncerata na najeminentnijim muzičkim scenama sveta: Evropski Parlament Brisel, Victoria hall Ženeva, Konzerthaus Berlin, Barbican London, Mariinski Teatar St Petersburg, Bolshoi Teatar Moskva, Nacionalni centar umetnosti Peking, Opera Tel Aviv, Luksemburška Filharmonija, Ljubljanska Filharmonija, Moskovski konzervatorijum Čajkovski (Veliki, Mali i Rahmanjinovski zal), Glazbeni zavod u Zagrebu, Filharmonija Tbilisi, Kolarčev narodni univerzitet, Sava Centar, Srpska akademija nauka i umetnosti, Skupština grada Beograd itd. Nastupa na solističkim koncertima i u kamernim sastavima u svim gradovima u Srbiji ali i na medjunarodnim festivalima u zemljama širom celog sveta: Italija, Nemačka, Engleska, Kina, Holandija, Švajcarska, Slovenija, Luksemburg, Rusija, Izrael, Austrija, Belgija, Gruzija, Grčka, Hrvatska, Rumunija.

Pored toga što je višestruki laureat svih značajnijih Republičkih i Međunarodnih takmičenja u Srbiji, a i nekoliko značajnih Međunarodnih takmičenja u inostranstvu, dobitnik je nagrade Ministarstva Kulture Srbije “Beogradski Anđeo” za postignute izuzetne rezultate na polju umetnosti a takodje i „Gramate Ruske Federacije” za kulturni doprinos i razvijanje odnosa izmedju Rusije i Srbije.

Stipendista je elitnog majstorskog kursa za violiniste “Keshet Eilon” u Izraelu, gde sarađuje sa najeminentnijim violinistima i profesorima svetske violinske škole: Shlomo Mintz, Ida Haendel, Shmuel Ashkenazy, Vadim Gluzman, Haim Taub, Hagai Shaham, Itzhak Rashkovsky i drugi.

Medju mentore i partnere sa kojima nastupa se ubrajaju neka od najzvučnijih imena u muzičkom svetu danas: koncertmajstori Londonskog simfonijskog orkestra (Roman Simović) i Bečke Filharmonije (Volkhard Steude), Natalia Gutman, Viktor Pikayzen, Mikhail Voskresenski, Pavel Vernikov, Igor Ozim, Sergey Kravchenko, Aleksej Lundin, Darinka Matić Marović, Igor Coretti, Vakhthang Kakhidze itd.

Nenad Ivković je osnovne studije klavira završio na Fakultetu muzičkih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Nevene Popović. kao najmlađi i najuspešniji student u generaciji.

Osvojio je preko 15 nagrada na republičkim i internacionalnim takmičenjima. Jedne od najznačajnijih su sledeće : na VIII konkursu Međunarodnog klavirskog takmičenja Nikolaj Rubinštajn u Parizu 2006. (I nagrada), Republičko takmičenje učenika muzičkih škola Srbije 2007. (I nagrada, laureat takmičenja), na IV internacionalnom takmičenju Isidor Bajić u Novom Sadu 2008. (II nagrada), na Evropskom muzičkom takmičenju Citta di Moncalieri u Italiji 2010. (II nagrada), "Arianne Katcz" internacionalno takmičenje u Tel Aviv-u 2015. (II nagrada), "Jacob Flier" internacionalno takmičenje u Njujorku 2015. (III nagrada). Pobednik je velikog međunarodnog konkursa u Sankt Peterburgu "Step Towards Mastery" 2013. godine, gde je pored prve nagrade u najvišoj kategoriji osvojio i nagradu za najbolje izvođenje dela ruskog kompozitora kao i EMCY specijalnu nagradu za izuzetno izvođenje. U finalu tog takmičenja nastupio je sa Lenjingradskom filharmonijom u velelepnoj sali D. Šostakovič. Takođe, polufinalista je takmičenja Muzičke omladine ("Jeunesses Musicale, 2014") i dobitnik nagrade za najbolje plasiranog pijanistu iz Srbije. Dobitnik je nagrade Fakulteta Muzičke Umetnosti iz fonda Olga Mihailović kao najtalentovaniji pijanista, kao i nagrade "Emil Hajek".

Koncertirao je u najvećim dvoranama širom sveta i bio polaznik brojnih masterclass programa eminentnih pijanista i profesora današnjice medju kojima su: Dmitri Baškirov, Emanuel Krasovski, Tatjana Zelikman, Viktor Derevijanko, Alon Goldštajn, Alexandar Toradze, Vladimir Felcman, Vladimir Ovčinjikov, Alexandar Korsantia i drugi.

Od ove jeseni nastaviće studije na prestižnom univerzitetu Jejl (Yale University) u SAD u klasi prof. Borisa Bermana.

Dragan Sredojević - koncert

Na koncertu u Valjevu, dva sjajna muzičara izvešće bisere umetničke muzike.Valjevska publika će imati priliku da najpre čuje čuvenu Čakonu, Johana Sebastijana Baha pisanu za solo violinu a onda i Frankovu sonatu u A duru, pisanu za violinu i klavir.