• Upis u Osnovnu muzičku školu

SOFIJA ŽIVIĆ
 Sofija Živić

• Učenik generacije Srednje škole
Nagrada „Živorad Grbić” za učenika koji je najuspešnije predstavljao školu na takmičenjima i koncertima
Nagrada za najbolje izveden maturski ispit

Sofija Živić rođena je 2000. u Beogradu.

Upisuje se u Osnovnu muzičku školu „Petar Stojanović“ u Ubu  sa pet godina i pohađa dva instrumenta: violinu i klarinet. Na oba odseka postiže odličan uspeh. U osnovnoj školi: „Milan Munjas“ – Ub, nosilac je diplome „Vuk Karadžić“.

Srednje muzičko školovanje, kao violinista, nastavlja u SMŠ „Živorad Grbić“ - Valjevo,  u klasi prof. Angeline Novaković, a maturira odličnim uspehom u klasi prof. Pavla Čanića.

Dobitnik je nagrade Rotary club-a, kao najuspešniji učenik SMŠ „Živorad Grbić“ 2017. godine. Proglašena je za najboljeg učenika gudačkog odseka za školsku 2017./2018. godinu.

U toku školovanja ostvarila je zapažene rezultate na republičkim, međunarodnim takmičenjima i festivalima u disciplinama: violina, klarinet, kamerna muzika, solfeđo i dvoglasno pevanje. Osvojila je 38 nagrada (29 prvih, 5 drugih, 3 treće i jednu pohvalu). Nosilac je tri zvanja Laureata i dva zvanja  Pobednik kategorije. Održala je dva solistička koncerta. Nosilac je diplome „Vuk Karadžić“.

SMŠ „Živorad Grbić“ - Valjevo je školske 2018./2019. godine nagrađuje:
Diplomom „Vuk Karadžić“
Nagradom najuspešnijeg učenika vokalno - instrumentalnog smera
Nagradom „Živorad Grbić“
Nagradom za najbolje izveden Maturski rad
Nagradom: „Đak generacije“

Pohađala je seminare, stručne skupove i masterklase kod: Nikole Aleksića, Ljubomira Mihajlovića, Dragana Sredojevića, Marka Josifoskog, Marije Jokanović, Roberta Lakatoša, Monike Skaler, Danijele Milutinović – Nenić, Dragane Jovanović, Tamare Jokić...

Četiri godine član je orkestra „Feniks“, čiji je mentor magistra Snežana Stevanović. Pored mnogobrojnih nastupa u gradu i inostranstvu, učesnik je projekta „Dido“. U saradnji „Feniksa“ i Gimnazije „Širer“ iz Pfafenhofena izvodi se barokna opera „Didona i Enej“ kompozitora Henrija Persla na premijerama u Valjevu, Minhenu i Pfafenhofenu.

Član je gudačkog kvarteta: „Žiksovci“, čiji je mentor prof. Milena Martinov Stojković. Kvartet ostvaruje nastupe na mnogobrojnim kulturnim manifestacijama u gradu i koncertima u školi.

Svoj nastavak školovanja, kao violiniste, vidi na Fakultetu Muzičke Umetnosti u Beogradu.