Izveštaj sa XV Susreta flautista
U organizaciji Udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Srbije i Muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo, a uz pokroviteljstvo Grada Valjeva, od 8. do 11. marta 2013. godine održani su XV Susreti flautista „Tahir Kulenović”. Negujući tradiciju okupljanja na početku proleća najboljih mladih izvođača na flauti i ove godine se valjevskoj publici i stručnom žiriju predstavilo ukupno 85 učesnika Susreta. Svi flautisti su nastupili kao solisti. Oni su došli iz 31 osnovne, srednješkolske i visokoškolske ustanove za muzičko obrazovanje iz Republike Srbije, Republike Crne Gore, Republike Makedonije i Federacije Bosne i Hercegovine (Bosna i Hercegovina). Učesnike je za ovo takmičenje spremalo 35 profesora, a na Susretima ih je pratilo 32 korepetitora.

Žiri je bio sastavljen od eminentnih profesora iz zemlje i inostranstva: Miomir Simonović – Srbija (predsednik žirija), Strašo Temkov – Makedonija, Dejan Gavrić – Nemačka, Sakib Lačević – Bosna i Hercegovina, Ljubiša Jovanović – Srbija, Suzana Maročik – Srbija i Aleksandar Burkert – Srbija.

U petak, 8. marta, na svečanom otvaranju Susreta, koncert je održao Hor flauta „SYRINX”. Umetnički vođa ansambla je Bratislav Đurić. Kao gost nastupio je Dragoljub Bajić – bas. Na programu su bila dela Johana Sebastijana Baha i Jozefa Hajdna prilagođena za sastav koji sačinjavaju sedam flauta i violončelo. Dva člana sastava su bivši učenici srednje muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo: Tanja Simonović i Dunja Petrić. Ansambl radi pod okriljem Narodnog pozorišta i svoje premijerne programe ostvaruje uglavnom na njegovim scenama.

U subotu 9. marta, održan je Koncert kamernog orkestra „Concertante” Fakulteta umetnosti, Univerziteta u Nišu. Dirigent ovog orkestra je mr Milena Injac, vanr. prof. Orkestar, koji je u osnovi gudačkog sastava, formiran je 2002. godine i do sada je ostvario veliki broj celovečernjih nastupa u Nišu i većim gradovima Srbije, kao i dosta zapaženih gostovanja u instranstvu. Na programu su bila dela za orkestar, solo klarinet i orkestar, solo flautu i orkestar, kao i za duo (dve flaute, ili flautu i klarinet) i orkestar. U ulozi solista, pojavili su se bivši učenici srednje muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo: Andrija Mirković (klarinet) i Marija Tomić (flauta). Kao gost na koncertu pojavio se duo: Marija Obradović – frula i Zorana Matić – flauta koje je pratio gudački kvartet sastavljen od profesora sa gudačkog odseka naše škole.

U ponedeljak 11. marta, na svečanom zatvaranju Susreta nastupili su najuspešniji učesnici Susreta i podeljene su diplome i nagrade .

Žiri je proglasio Laureate Susreta u tri kategorije:
Laureat u rangu osnovnih škola je ARPAD AGOŠTON – učenik II razreda Osnovne muzičke škole Subotica, u klasi Renate Rož.
Ravnopravni Laureati u rangu srednjih škola su TIJANA RADOVIĆ – III razreda srednje muzičke škole, i ZORANA MATIĆ – IV razred srednje muzičke škole. Obe su učenice Muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo, u klasi prof. Aleksandra Burkerta.
Ravnopravni Laureati u rangu muzičkih akademija su MINJA MARČETIĆ – student III godine Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradau u klasi Miomira Simonovića i HANAN HADŽAJLIĆ – student III godine Muzičke akademije u Sarajevu, u klasi Sakiba Lačevića.

Obe flautistkinje: Minja Marčetić i Hanan Hadžajlić su proglašene i Sveukupnim Laureatima XV Susreta flautista „Tahir Kulenović” i ravnopravno su podelile novčanu Nagradu od 300 eura koju dodeljuje porodica profesora Tahira Kulenovića.

U kategorijama gde su nastupali solisti, ukupno je dodeljeno pet Laureata, sedam 1. I nagrada, tridesetdve I nagrade, tridesettri II nagrade i jedanaest III nagrada. Odustalo je dva prijavljena učesnika.

Učesnici Susreta iz naše škole, u kategoriji solista, pokazali su sledeće rezultate:

Ime

MILUTINOVIĆ LJUBICA

OBUĆINA DUŠICA

III

Uporedo sa trajanjem Susreta, Dejan Gavrić (Nemačka) je držao Master klas, kroz koji je prošlo dvadesetšest polaznika sva tri nivoa obrazovanja (osnovne i srednje škole i akademije).

Susrete su ove godine pomogli sledeći sponzori:

Porodica prof. Tahira Kulenovića, Holding korporacija „Krušik” – Valjevo, Europrom – Valjevo, pekara „Presto”, restoran domaće kuhinje „MB – Kod Belog”, konačište „Bubica”, Foto studio „Popović” – Valjevo, štamparija „Una” – Valjevo,„Centar za informatiku” – Valjevo, „Urban Technics” - Valjevo.

Izveštaj pripremio
prof. Slaviša Jezdimirović