Koncert hora „Collegium musicum”
Akademski hor „Collegium musicum”
30. novembra 2013. godine održan je koncert
Akademskog hora „Collegium musicum”

dirigent hora: Dragana Jovanović

solisti:
Olivera Tičević - sopran
Vladimir Andrić - bariton
Dario Humenjuk - klavir

Na programu su bila dela Stevana St. Mokranjca, Milana Prebande, Jakova Gotovca, Tome Proševa, Zapra Zaprova, Petra Ljondeva, Bore Tamindžića i Dušana Kostića.

Akademski hor Collegium Musicum osnovan je 1971. godine na inicijativu profersora Vojislava Ilića i čine ga studentkinje Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu. Od osnivanja do današnjih dana dirigent hora je Darinka Matić Marović, profesor emeritus na Katedri za dirigovanje Fakulteta muzičke umetnosti. Dragana Jovanović, docent na istoj katedri angažovana je kao asistent dirigenta od 1999. godine, a zatim i kao drugi dirigent hora od 2002. godine. Od 1971. godine do danas preko 300 studentkinja Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu bile su članice ovog ansambla.
Collegium Musicum je jedan od najeminentnijih horova u Srbiji. Od osnivanja održao je preko 3000 koncerata širom zemlje i sveta.

Akademski hor Collegium musicum je ostvario trajne snimke za Radio Televiziju Srbije, Nacionalni Radio Norveške, RAI (Italija), RTV Meksiko i mnoge druge.
Repertoar hora obuhvata dela kompozitora različitih stilskih epoha, od rane muzike do savremenog muzičkog stvaralaštva. Visok profesionalni nivo i kreativnost ovog ansambla inspirisala je mnoge kompozitore da mu posvete svoja dela. U svojih 40 godina postojanja hor je ostvario preko 200 premijernih izvođenja.

Akademski hor Collegium Musicum je dobitnik brojnih priznanja i nagrada, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.
Nagrade i priznanja na međunarodnim festivalima:
  • Apsolutno prvo mesto za izvođenje polifone muzike, Areco (Italija) 1971. godine;
  • Apsolutno prvo mesto za izvođenje polifone muzike i prva nagrada u kategoriji nacionalne muzike na Međunarodnom takmičenju u Langolenu (Velika Britanija) 1973. godine;
  • BBC nagrada, London (Velika Britanija) 1973. godine;
  • Dve zlatne medalje na desetom Svetskom festivalu omladine i studenata u Istočnom Berlinu 1973. godine;
  • Apsolutno prvo mesto i specijalna nagrada za izvođenje polifone muzike na međunarodnom festivalu i prva u kategoriji nacionalne muzike u Gorici (Italija) 1980. godine;
  • Prva nagrada za izvođenje polifone muzike i nagrada za najbojeg dirigenta na Međunarodnom takmičenju u Torevijehi (Španija) 1998. godine;
  • Apsolutna prva nagrada za najbolji hor festivala, Zlatna medalja u kategoriji ženskih horova za polifoniju i specijalna nagrada za najbolje izvođenje folklorne kompozicije na 6. Takmičenju horske muzike u Prevezi (Grčka) 2000. godine;
  • Specijalna nagrada publike na 48. Horskom takmičenju u Korku (Irska) 2002. godine;
  • Apsolutna prva nagrada za najbolji hor festivala, nagradu za najbolje izvođenje kompozicije na kineskom jeziku i nagrada za najboljeg dirigenta na 6. Međunarodnom horskom festivalu u Pekingu (Kina) u 2002. godine;
  • Prva nagrada u kategoriji muzički obrazovnih horova, apsolutno prvo mesto dodeljeno od strane Poljske narodne televizije i nagrada za najboljeg dirigenta na 29. Međunarodnom festivalu pravoslavne duhovne muzike Bjelistok, Hajnovka (Poljska) 2010. godine.

Akademski hor Collegium Musicum učestvovao je i na prestižnim Festivalima u inostranstvu: Praško proleće (Češka), Međunarodni festival u Varni (Bugarska), Festivali u Puebli i Tepozotlanu (Meksiko), Flandrijski festival u Gentu (Belgija), Festival vokalne muzike u Brnu (Češka), Svetski festival omladine i studenata u Havani (Kuba), festival „Žorž Enesku” u Bukureštu (Rumunija), Berlinske svečanosti (Nemačka), Festival duhovne muzike u Palermu i Dani muzike u Trstu (Italija), Festivali u Grčkoj: Delfi, Lefkada, Kardica, Atalandi, Kastoria, Solun, Krf, Atina; Festival duhovne muzike u Moskvi; Dani srpske kulture u Petrogradu (Rusija), Horski festivali u Tulonu i Nansiju (Francuska), Horski festival u Buenos Airesu (Argentina), Festival horova u Karnegi holu u Njujorku (SAD), a kritike za interpretacije ovog ansambla bile su uvek u superlativu: „Veličanstvene devojke beogradskog hora Collegium musicum pevale su izuzetno. To je bilo jedno od najboljih izvođenja na takmičenju” (Velika Britanija); „Divimo se izvanrednoj dikciji, lepoti izvođenja, širini, usklađenosti glasova i njihovoj svežini” (Belgija); „Savršen primer u postizanju vokalne tehnike, ujedinjen sa visoko profesionalnim članovima, dostiže zvuk, neprevaziđen do sada” (Meksiko); „Koncert zaslužuje sve superlative, savršena virtuoznost mladih umetnika je fascinantna” (Indija); „Do sada nismo čuli performans ovako savršenog hora i njegovog maestralnog dirigenta” (Kina); „Collegium musicum – događaj sezone!” (Moskva).

Fotografije sa koncerta:

(foto: S. Jezdimirović)