V valjevsko gitarsko takmičenje
Logo VArt 2012
U muzičkoj školi u Valjevu je 7. i 8. decembra 2013. godine održano Peto valjevsko gitarsko takmičenje „VArt 2013” na kome je uzelo učešća 44 učesnika u kategorijama osnovne muzičke škole, srednje muzičke škole i muzičke akademije. Kao i ranijih godina učesnici su dolazili sa teritorije cele Srbije, ali i teritorije Bosne i Hercegovine.

Žiri se sastojao od emintentnih profesora gitare iz naše zemlje:
prof. Zorana Krajišnika (AU – Novi Sad),
prof. Srđana Tošića (FMU – Beograd) i
prof. Aleksandra Hadži-Đorđevića (MŠ Vatroslav Lisinski – Beograd).

Proglašena su tri Laureata takmičenja:
  • u kategoriji osnovnih škola:
Milica Ristić, učenica V razreda OMŠ Grocka – Grocka, klasa prof. Milice Stepanoski
  • u kategoriji srednjih škola:
Novak Miljković, učenik III razreda MŠ V. Vučković – Beograd, klasa prof. Milkice Ponjavić
  • u kategoriji studenata:
Momčilo Aleksandrić, student IV godine Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, klasa prof. Srđana Tošića

Kompletne rezultate takmičenja možete preuzeti OVDE.

KONCERT

U okviru takmičenja (u subotu 7. 12. 2013. godine) održan je koncert gitariste Stevana Jovića.

Na programu su bile kompozicije F. Sora, J. S. Baha, I. Albeniza, J. Turina, G. Bizet-a, L Brouwer-a, C. Domenicioni-a.

Kao gost na koncertu nastupila je Evita Sonner iz SAD-a.

Stevan Jović (Srbija) je diplomirao na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi profesora Zorana Krajišnika.
Dobitnik je nagrada na republičkim i medjunarodnim takmičenjima gitare, uključujući prve nagrade u Srbiji, Bosni, Sloveniji, Francuskoj i Americi. Stipendista je Fonda za mlade talente i dobitnik nagrade Švajcarske fonadacije „Mali Princ”, za studenta generacije na muzičkom departmanu Akademije umetnosti u Novom Sadu.
2009. godine Stevan je dobio punu stipendiju i upisao master studije na Univerzitetu u Indijani (SAD) gde je nastavio da studira u klasi Argentinskog maestro gitare Ernesta Bitetija. 2011. izumeo je patent Practice - Right, pomoć pri vežbanju za desnu ruku za početnike gitare, koji se sada koristi u celom svetu. Profesori sa Univerziteta Stenford i Prinston, dr Alice Artzti i dr Phill Ford, okarakterisali su ovaj izum kao jedan od revolucionarnih pomagala koji će doprineti napretku klasičnih gitarista u budućnosti.
Od 2009. do 2012. godine je radio kao asistent na akademiji „Džejkobs Skul of Mjuzik” u Americi.

Evita Sonner (SAD) je srednju muzičku školu završila na jednoj od najprestižnijih škola u Americi -  „Interlochen Center of Arts”, sa izuzetnim uspehom dobivši nagradu za najboljeg studenta generacije i talenta u usponu. Osnovne studije je završila na odseku za gitaru Indiana Univerziteta „Džejkobs Skul of Mjuzik”. Nedavno je postala dobitnik nagrade Indijana Univerziteta za postignute izuzetne rezultate u oblasti umetnosti.
Evita je član Latino – Američkog ansambla gitara i svira u duu sa Stevanom Jovićem od 2009. godine.

Fotografije sa koncerta:

1-Podela-diploma.JPG2-Laureat-OMS.JPG3-Laureat-SMS.JPG4-Stevan-Jovic.JPG5-Stevan-Jovic.JPG6-Stevan-Jovic-i-Evita-Sonner.JPG7-Stevan-Jovic.JPG

(foto: S. Jezdimirović)