• Koncert učenika srpskog tradicionalnog pevanja u Valjevskom muzeju, petak, 29. 3. 2024. u 18.00

• Od 18. do 21. aprila 2024. (Propozicije)

• Od 18. do 21. aprila 2024. (Pozivno pismo)

Koncert: Natalija Tomić - klavir

Natalija Tomić rođena je u Vladikavkazu, Severna Osetija – Rusija gde je i započela svoje muzičko obrazovanje. Kao istaknuta mlada pijanistkinja upisuje se na studije klavira Ruske akademije muzike „Gnjesini“ u Moskvi, gde diplomira u klasi profesora I. Malinjine    13 1978. godine. Tokom i nakon studija aktivno nastupa kao solista, u kamernim ansamblima i sa orkestrom. Istovremeno je angažovana u Moskovskom teatru „Satira“ a kasnije i u Nacionalnom teatru za operu i balet u Vladikavkazu. U tom periodu održala je niz koncerata kao solista sa orkestrom Nacionalne filharmonije Severne Osetije.

Umetnička i pedagoška aktivnost Natalije Tomić nastavlja se u Srbiji u muzičkoj školi „dr Miloje Milojević“ u Kragujevcu 1980. godine. Sveobuhvatna po širini, originalnosti i intenzitetu, doprinela je velikom ugledu Natalije Tomić i rezultirala pozivima za održavanje mnogobrojnih seminara i predavanja kao i članstvu u eminentim žirijima u zemlji i inostranstvu (Stokholm, Sankt Peterburg, Streza, Kirovograd, Ženeva, Skoplje, Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac, Šabac i t.d.). Kao profesor klavira, dobitnik je preko 200 specijalnih i prvih nagrada, a iz njene klase izašlo je više od 40 diplomaca koji su školovanje uspešno nastavili na prestižnim Akademijama (Moskva, Kijev, Bern, Grac, Skoplje, Trst, Sarajevo, Beograd, Novi Sad, Niš, Kragujevac), a većina njih aktivna je na domaćoj i međunarodnoj koncertnoj sceni.

Natalija Tomić kao pijanista, ima značajnu ulogu u umetničkom razvoju grada i zemlje. Solistički nastupi, sa kvartetom „Kontrasti“, kao i sa istaknutim umetnicima kao što su Luiš Andrade (Portugalija), Ivan Kučer (Ukrajina), Igor Andrijevski (Ukrajina), Dimitrij Levin (Nemačka), Andrea Džekobs (Engleska), Olga Koroljkova (Rusija), Ksenija Lukić (Nemačka) afirmisali su je kao vrsnog pijanistu, kamernog muzičara i umetničkog saradnika.

Inicijator je osnivanja Katedre za klavir na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu 2008. godine, na kojoj radi kao vanredni profesor klavira i šef Katedre.

Dobitnik je značajnih priznanja za svoju višegodišnju umetničku i pedagošku delatnost: Povelja za izuzetne zasluge i doprinos razvoju muzičke škole „dr Miloje Milojević“, nagrada Saveza udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Srbije, kao i nagrada Zajednice muzičkih i baletskih škola Srbije.