Koncert: „Barokni vitraž”

Barokni vitraž - logo
U okviru koncertne sezone „Vreme je za klasiku”
u sredu, 30. novembra 2016. godine
u 19.30 časova

u našoj školi biće održan koncert barokne muzike:
„Barokni vitraž”

izvođači su:
Mina Marković
- sopran
Nataša Rašić - mecosopran
Dušan Marković - klavir

Na programu su delovi iz opera „Rinaldo” i „Orlando” Georga Fridriha Hendla
.

„BAROKNI VITRAŽ”

Projekat „Barokni vitraž” je osnovan sa ciljem izvođenja kompozicija baroknih kompozitora što većem broju slušalaca.

Ideje:
Izvode se prvenstveno barokni kompozitori radi obogaćivanja baroknog repertoara, i stare muzike uopšte, u Srbiji i regionu.
Program je namenjen najširem krugu slušalaca.
Projekat ima za cilj širenje barokne umetnosti i izvođenje muzičkih dela iz iste epohe i van glavnih kulturnih centara u Srbiji.
Projekat „Barokni vitraž” je sinkretičkog karaktera, te osim muzike uključuje i režiju, slikarstvo, glumu itd.
Izvođački ansambl se sastoji od pevača i instrumentalista, na modernim i starim instrumentima.
Projekat nosi naziv „Barokni vitraž” zato što je bogat u idejama i stilovima, a raskošan u izrazu i emocijama, upravo poput ornamenata na vitražima iz epohe baroka.

Mina Marković (sopran) diplomirala na Bečkom Konzervatorijumu 2014. Sarađivala sa umetnicima kao što su KS Biserka Cvejić, Krista Ludvig, Angelika Kirhšlager, David Aronson, Marijana Mijanović idr. Kao solista nastupala sa „Collegium Musicum”-om, Krsmancem, orkestrom Bečkog Konzervatorijuma, horom i orkestrom „Harmonija”, Beogradskim baroknim solistima, orkestrom NBO uz dirigente poput Dragane Jovanović, Biljane Todorović, Darinke Matić-Marović, Sohraba Kašefa, Kristijana Polaka, Predraga Gostu itd. Ostvarila je nekoliko uloga u Austriji, Srbiji i Crnoj Gori poput g-đice Zilberklang, Barbarine, Anđelike („Orlando”), Bogorodice („Božićni kondak” M. Marinkovića) itd. Dobitnica mnogih prvih nagrada na takmičenjima, kao i „Huawei” stipendije. Od 2015. član Operskog studija pri Narodnom pozorištu u Beogradu.

Nataša Rašić (mecosopran) diplomirala na  Pravnom fakultetu u Beogradu (master), Akademiji Umetnosti u Novom Sadu, a master studije završila na FMU u Beogradu. Osvojila brojne nagrade na takmičenjima, kao i stipendije (fond Melanije Bugarinović). Usavršavala se na kursevima kod Alesandra Korbelija (Firenca), kod Gabriele Lehner na kursu ISA Opera Vienna u Beču, na Baroknoj akademiji (Predrag Gosta i Marijana Mijanović) itd. Bila član Operskog studija (Narodno pozorište u Beogradu). Ostvarila mnoge uloge u Beču, Narodnom pozorištu u Beogradu, u Srpskom Narodnom pozorištu u Novom Sadu, Porto Montenegru, pri organiziciji „Operosa”, u Krajovi: princ Orlovski, Kerubino, Fidallma („Tajni brak”), Mercedes, Đovana, Medoro („Orlando”), Larisa, Dorabela, Tizbe... Trenutno u produkcijama „Đanija Skikija” i „Sestre Anđelike” u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Dušan Marković pijanista i profesor klavira u MŠ „Živorad Grbić” u Valjevu. Diplomirao 2006. na FMU u Beogradu (Ninoslav Živković), potom upisuje interdisciplinarne doktorske studije na Univerzitetu u Beogradu. Održao više solističkih koncerata. Kao solista i kamerni svirač nastupao u mnogim velikim salama Beograda, Kraljeva, Novog Sada, Niša i Beča. Od 2001. redovni učesnik na koncertima grupe „Odabrani za odabrane” Vladimira Stojnića koja je 2004. zabeleželila veliki uspeh u Jakopičevoj dvorani u Ljubljani sa mladim umetnicima Slovenije. Nastupio 2003. sa dirigentom Stankom Jovanovićem i Simfonijskim orkestrom RTS-a izvodeći prvi put u Srbiji Šumanovu kompoziciju za klavir i orkestar „Introdukcija i alegro apasionato”. Nekoliko puta snimao za RTS i RTB 202. Pisao muzičke kritike za časopis „Balcanis” i RTS 1 i 2. Dobitnik mnogih nagrada na pijanističkim takmičenjima (Republičko takmičenje mladih pijanista, Streza (Italija), „N. Rubinštajn” (Pariz), „Petar Konjović”, Festival mladih pijanista u Šapcu itd.).