Koncert: Ars Futura Trio

U ponedeljak, 11. marta 2019. godine
u 19.30 časova,
u Velikoj sali Muzičke škole

održaće koncert trio harmonika:
Ars Futura
Vasilije Stamenković (Leskovac)
Marko Dražić (Lazarevac)
Damir Vasiljević Toskić (Ruma)

Na programu su dela:
Zolotarjova, Musorskog,
Baha, Anđelisa, Ljadova...

Ars Futura je savremen i moderan trio harmonika koji čine Vasilije Stamenković (1988), Marko Dražić (1987) i Damir Vasiljević Toskić (1988). Od 2013. godine, trio aktivno nastupa i osvaja prestižne nagrade u Srbiji i inostranstvu na međunarodnim festivalima i takmičenjima. Koncertna dinamika tria se ogleda u nastupima i koncertima širom Srbije, na prestižnim koncertnim podijumima, svakako najznačajniji je nastup u zadužbini Ilije M. Kolarca, zapaženi su nastupi u emisijama RTS-a, kao što su „Šarenica” i „Jutarnji program”, zatim saradnja sa televizijom „Hram”, u vidu kulturno-umetničke emisije „Stubovi kulture”. Celovečernji koncert tria na jubilarnom desetom muzičkom festivalu „LEDAMUS” u Leskovcu doneo je reverzibilnu sinergiju publike i izvođača, zvuka harmonike i ekspresivnog muzičkog toka.

Intencija delovanja tria je aktivna popularizacija harmonike, muzike za harmoniku i estetskih umetničkih vrednosti sa jasnom gravitacijom ka visokim umetničkim i profesionalnim dostignućima. Članovi tria su nosioci brojnih priznanja i pobednici takmičenja iz različitih muzičkih disciplina. Aktivno deluju i kao solisti u razlicitim muzičkim instrumentalnim invencijama, ali i kao uspešni pedagozi u sredinama u kojima zive i rade (Leskovac, Lazarevac i Ruma) i zajedno sa svojim učenicima osvajaju prestižne nagrade i postižu zapažene razultate u našoj zemlji i inostranstvu.

Repertoar tria, koji se rezonuje kroz autentičan i prodoran zvuk harmonike čine kompozicije različitih muzičkih epoha, moderne kompozicije za trio harmonika ali i brojne transkripcije i obrade popularnih kompozicija. Aktivan koncertni tok tria „Ars Futura” se ogleda kroz četrdeset nastupa širom Srbije, ali i inostranstva.

Najvažniji nastupi:
  • Nastup u Zadužbini Ilije M. Kolarca u Beogradu (24. 01. 2018.)
  • Koncert na 10. Muzičkom festivalu LEDAMUS – Leskovac (08. 06. 2018.)
  • Celovečernji koncert pod pokroviteljstvom Ministarstva za kulturu i informisanje Republike Srbije u Kulturnom centru opštine Medveđa (16. 10. 2018.)

Trio je, pored koncertnih aktivnosti, osvojio i prestižne nagrade na sledećim takmičenjima:
  • 7. Internacionalni festival – Akordeon fest – Knjaževac (Srbija) – Laureat – I nagrada
  • 5. Internacionalni festival harmonike – Mehfest – Beograd (Srbija) – Laureat – I nagrada
  • 9. Međunarodni festival „Dani harmonike” – Ugljevik – (BiH) – II nagrada