Izveštaj sa XIV Susreta flautista „Tahir Kulenović”

U organizaciji Muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo i Udruženja muzičkih i baletskih pedagoga Srbije, a uz pokroviteljstvo Grada Valjeva, od 10. do 12. marta 2012. godine održani su XIV Susreti flautista „Tahir Kulenović”. Negujući tradiciju okupljanja na početku proleća najboljih mladih izvođača na flauti i ove godine se valjevskoj publici i stručnom žiriju predstavilo ukupno 87 učesnika Susreta. Od toga je 73 flautiste nastupilo kao solisti, a prezentovano je i 6 ansambala flauta. Oni su došli iz 29 osnovnih, srednješkolskih i visokoškolskih ustanova za muzičko obrazovanje iz Republike Srbije, Republike Crne Gore, Republike Makedonije i Republike Srpske (Bosna i Hercegovina). Učesnike je za ovo takmičenje spremalo 36 profesora, a na Susretima ih je pratilo 32 korepetitora.
Žiri je bio sastavljen od eminentnih profesora iz zemlje i inostranstva: Miomir Simonović – Srbija (predsednik žirija), Strašo Temkov – Makedonija, Sakib Lačević – Bosna i Hercegovina, Ljubiša Jovanović – Srbija, Laura Levai Aksin – Srbija, Karolj Maročik – Srbija. Poslednji predviđeni član (Aleksandar Burkert – Srbija) je zbog bolesti bio sprečen da učestvuje u radu žirija, pa su njegovo mesto zauzele Nevena Nikolić i Slobodanka Vasiljević-Ljujić – profesorke flaute iz  Valjeva.

U subotu 10. marta, na svečanom otvaranju Susreta, održan je koncert  kamernog tria „Amoroso”. Njega sačinjavaju profesorke Muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo: Nevena Nikolić – flauta, Aleksadra Milivojević – violina i Milica Prodanović – klavir. Na koncertu su se predstavile kompozicijama Telemana, Baha, Despića, Ibera i Rota.

U nedelju 11. marta, Karolina Beter je održala koncert u formi predavanja pod nazivom „Portret barokne flaute”. Kroz priču i praktičnu prezentaciju barokne muzike, ona je predstavila preteče savremene flaute – flautu traverso i blok flautu. Na koncertu ju je pratio Andrej Jovanić, svirajući na baroknom instrumentu teorba – jednom od mnogobrojnih varijanti laute (preteče gitare).

U ponedeljak 14. marta, na svečanom zatvaranju Susreta nastupili su najuspešniji učesnici Susreta.

Žiri je proglasio Laureate Susreta u tri kategorije:

- Laureat u rangu osnovnih škola je ANASTASIJA VOJINOVIĆ – učenica III razreda osnovne muzičke škole „Stevan Mokranjac” – Požarevac, u klasi prof. Julijane Janković.

- Laureat u rangu srednjih škola je ZORANA MATIĆ – učenica III razreda srednje muzičke škole „Živorad Grbić” – Valjevo, u klasi prof. Aleksandra Burkerta.

- Laureat u rangu muzičkih akademija ravnopravno dele VESNA VUKIĆEVIĆ – student II godine Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu  u klasi prof. Karolja Maročika i ALEKSANDAR JOVAN KRSTIĆ - student III godine Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Miomira Simonovića.

Sveukupni Laureat Susreta i dobitnik novčane nagrade koju dodeljuje porodica prof. Tahira Kulenovića je  ALEKSANDAR JOVAN KRSTIĆ - student III godine Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Miomira Simonovića

U kategorijama gde su nastupali solisti, ukupno je dodeljeno četiri Laureata, devet 1. I nagrada, tridesetjedna I nagrada, dvadesetjedna II nagrada, osam III nagrada i četiri pohvale. Odustalo je šest prijavljenih učesnika. U kategorijama kamernih ansambala, žiri je dodelio jednu 1. I nagradu, tri I nagrade i dve II nagrade.

Ostali učesnici Susreta iz naše škole, u kategoriji solista, pokazali su sledeće rezultate:

NAGRADA

BELUŠEVIĆ ZORANA

BOGDANOVIĆ JOVANA

Aleksandar Burkert

Kvintet flauta „Stefan Visoki” u sastavu: Zorana Matić (III r.), Zorana Belušević (III r.), Dušica Obućina (II r.) i Tijana Radović (II r.), koje je pripremao prof. Aleksandar Burkert je osvojio I nagradu u kategoriji kamernih ansambala srednje škole.

Susrete su ove godine pomogli sledeći sponzori:

Porodica prof. Tahira Kulenovića, Holding korporacija „Krušik” – Valjevo, Foto studio „Popović” – Valjevo, štamparija „Una” – Valjevo, pekara „Milence Dragojević”, restoran domaće kuhinje „MB – Kod Belog”, konačište „Bubica” i „Centar za informatiku” – Valjevo.

Izveštaj pripremio
prof. Slaviša Jezdimirović