5. Zlatne stepenice - pozivno pismo

5. Međunarodno takmičenje gudača „Zlatne stepenice”

Blistava muzička i pedagoška ličnost profesora Živorada Grbića nas neprestano motiviše i nadahnjuje u kreiranju umetničkih programa, održavanju konstantne stvaralačke energije i preuzimanju suštinske odgovornosti za razvoj i napredovanje kulturno obrazovne osvešćenosti i umetničkih reprezenata u Valjevu. Upravo je pedagoška i prosvetiteljska misija profesora Grbića inspirisala prof. Dejana Mihailovića i MŠ „Živorad Grbić” da 2016. godine organizuju takmičenje „Zlatne stepenice” čiji će prvenstveni cilj biti prepoznavanje mladih talenata, njihovo sistematsko praćenje i usavršavanje i povod za susrete pedagoga, analizu i razmenu profesionalnih iskustava kao i formiranje snažne interakcije, saradnje i stalne komunikacije između kolega gudača.

Tokom četiri godine postojanja, „Zlatne stepenice” su (rukovodeći se izvornom idejom svog delovanja) okupile nekoliko stotina mladih gudača, pedagoga, klavirskih saradnika... Prateći sadržaji takmičenja su od samog početka bili masterclass programi najuspešnijih profesora savremene gudačke pedagogije: Dragan Sredojević, Robert Lakatoš, Saša Mirković, Danijela Milutinović, Srđan Sretenović...

U 2022. godini, „Zlatne stepenice” slave svoj petogodišnji jubilej.Takmičenje će i ove godine zadržati iste propozicije, sa željom da okupi kandidate svih uzrasta (od učenika pripremnog razreda do studenata). Jedna od prepoznatljivih karakteristika takmičenja je da ocenjivanje i nagrada kandidata na „Zlatnim stepenicama” pruži jedan nepristrasan, realan, jasan, stručan i sveobuhvatan komentar interpretacije mladog gudača, sa definisanim uputstvima za dalje napredovanje. Žiri takmičenja će najvećim delom činiti profesori FMU u Beogradu i Akademije umetnosti u Novom Sadu, ali i profesori iz regiona (Slovenija, Crna Gora, Makedonija). Sa nama su na petim Zlatnim stepenicama profesori Maja Jokanović, Monika Skalar, Nikola Aleksić, Nemanja Marjanović, Miodrag Bogić, Mihal Budinski, Srđan Sretenović, Danijela Milutinović, Dejan Mitrović, Erhan Šukri, Mladen Popović i Saša Mirković.

Sa ciljem promovisanja, negovanja i unapređivanja svih varijanti umetničko-kreativnog angažovanja gudačkih instrumenata, ove godine „Zlatne stepenice” biće unapređene sa još dve takmičarske kategorije:
- kategorija „Kamerni ansambli”
- kategorija „Gudački orkestar”.

Drage kolege,
Želja nam je da „Zlatne stepenice” predstavljaju manifestaciju koja će motivisati i unapređivati kreativnost u našem pedagoškom angažovanju, takmičenje na kome ćemo moći (zahvaljujući propozicijama), da se podsetimo prebogatog opusa kompozicija pisanih za gudačke instrumente. Neka vaša inventivnost, talenat i osobenost postanu smernice mladim gudačima na putu od zlatnih stepenica.

Dobro nam došli!

Umetnički direktor takmičenja:
mr Snežana Stevanović

Propozicije takmičenja možete pogledati na našem sajtu: